`   `
`


پرســـش و پاســـخ  درباره

احكام شرعــى

در اين بخش سؤالاتى كه از طرف شما از طريق ايميل مطرح و پاسخ داده شده است را گردآورى نموده ايم. براى مشاهده پاسخ بر روى سؤال كليك نماييد. پس از مطالعه پاسخ مجددا بر روى سؤال كليك كرده تا بحالت اوّل بازگردد.


۱) میخواستم نظرتون را راجع به تقلید بپرسم. من در حال حاضر مقلد آقای سیستانی هستم ولی به دلایل زیادی در مورد اصل تقلید شک دارم. ضمنا در صورتی که مسالۀ تقلید را رد نمیکنید، اگر فضولی نباشد، پدر شما وخود شما از چه کسی تقلید میکنید؟ این سئوال را میکنم چون ارادت خیلی زیادی به پدرتون دارم و ایشان چه از لحاظ سیاسی و چه دینی نمونه بودند.


۲) مدتي است كه ميخواهم عزم حج نمايم ولي به دو دليل به تعويق مياندازم. اول اينكه واقعا وقت آن پيش نميايد. دوم اينكه فكر ميكنم با صرف مخارج و رفتن به كشوري كه اصولاً فاسد است و از پايه بر خلاف مباني اسلام است جاى ترديد دارد. آيا ميتوانم بجاي حج مخارج آنرا صرف انفاق در ميان انسانهاي مستمند نمايم؟.


۳)  آیات ۱۸۳ الی ۱۸۶ سوره بقره، روزه ر برای مسلمین واجب شمرده شده و اهداف آن را برای ما روشن ساخته است. اما سخنی از مهمانی خدا نیست و هر چه هست در واقع برنامه ای است برای ساخته شدن آدمه. اما اگر واقعا ما میهمان خدا هستیم تفاوت آن با میهمانی هایی که ما تدارک می بینیم چیست؟ اگر مقصود متاع و بهره دنیاست که ما هر روز و هر لحظه مهمان خداییم و یا این بار یک میهمان ویژه؟


۴) در دين اسلام مشروبات الكلى حرام است ولى در قرآن هيچ آيه‌اى كه بگويد مشروبات حرام است نداريم. حتى در يك آيه ميگويد اگر مشروب خورديد به نماز نايستيد كه بفهميم چه ميگوييد. پس يعنى ميگويد ميتوانيد بخوريد؟


۵) طبق ايه ۳ سوره مائده ايا اين كه در شريط اضطرار و نه قصد گناه حرام را خدا مي امرزد صرفا در مورد ترس از مرگ متعاقب گرسنگي است،  اگر نه لطفا كليه مصاديق ان را صريح بر شماريد و توضيح دهيد. ايا تنها در مورد به خطر افتادن حيات جسمي مصداق دارد؟


۶) آیا استمناء گناه است؟ آيا موردی در قران پیدا میشود که انرا امری قبیح و خانمان برانداز بداند؟


۷) ممکن است درباره قابل اجرایی بودن احکام جزایی قران مانند قطع دست  توضیح بفرمایید .جناب کدیور بعضی از این قبیل احکام را خشن وموهن می داند که مضراتش بیش از فواید آن می باشد؟


۸) چرا اعمال حج مانند یک تئاتر اینقدر نمادین است؟ حج در اسلام واجب است ، چون ما قرار است نقش برگزیده ترین انسان را بازی کنیم ، اما چرا واجب نیست که کلام خدا را -که دستورالعملی است ! که چگونه انسان برگزیده ای باشیم- را حداقل یک بار در عمرمان بخوانیم. چرا باید نقش بازی کرد ؟ اما کسانی هم در این خیل حجاج هستند که با رفتارشان شخصیتی کاملا متفاوت با نقششان دارند؟


۹)  آیا نجس بودن بدن خوک و سگ در قرآن آمده است؟ اگر نه چرا امروزه این دو را نجس می دانند؟


۱۰) آيا در اسلام سيگار كشيدن حرام است يا خير؟


۱۱) آيا سودى كه در حسابهاى بانكى واريز ميشود هم ربا محسوب ميشود؟


۱۲) اکثریت فقیهان شیعه همجنس گرایی رابه عمل شنیع لواط تعمیم می دهند و ان را مستحق مرگ میدانند . آنه به کیفر قوم لوط در قران استناد می کنند.در حالی که می دانیم قوم لوط در راههای ورودی و خروجی شهر بیگانگان را گیر می انداختند و به زور به انها تجاوز می کردند؟


۱۳)  از نص ایه ۱۸۷ سوره بقره بر میاید که امیزش با همسران در ماه رمضان حرام بوده ولی بعضی مسلمانان این فعل حرام را انجام میدادند. دلیل بر این گفته! اینست که خداوند در این ایه پذیرش توبه انان را تایید نموده است. فلذا گناه صورت گرفته بوده. حال سوال اینست که دلیل ذکر شده برای حلالیت این امر ( که عدم پیروی بعضی از مسلمانان بوده) چیست


۱۴)  آیا اعدام مرتد به طور مستقیم در قرآن آمده است؟


۱۵) در باره موسیقی و نظر دین در این باره چگونه می شود تحقیق نمود؟


۱۶) اگر انسانی حق کسی را نخورد ، به دیگران کمک کند ، آن ها را دوست بدارد ، حسادت نداشته باشد ، همیشه نیتش پاک باشد و با خوش رویی با دیگران رفتار کند ولی نماز نخواند و مشروب هم بخورد آیا اشکال دارد؟ مثلا من خودم مشروب می خورم ولی گناهی انجام نمی دهم؟


۱۷) لطفا ، آیا تفاوتی بین همدردی و غیبت وجود دارد یا همه ی درد دلها هم غیبت حساب میشود و اگر زن و شوهر برای همدردی از دوستان یا همکاران یا فامیل صحبت کنند تا به گونه ایی مشاوره یا هم فکری یا همدردی از یکدیگر بگیرند غیبت است؟ آیا با هیچ نگفتنها بار بگونه ایی سنگین نمی شود؟


۱۸) با توجه به دریافت مزد بابت خواندن نماز جماعت توسط اکثر روحانیان در ایران باز هم باید به آنها اقتدا کرد شما اگه ایران بودید مسجد می رفتید؟


۱۹) آیه "لااکراه فی الدین" (به معنی در دین اجباری نیست) با آیات مربوط به امر به معروف و نهی از منکر در تضاد نیست؟


۲۰) سوال من در مورد مهاجرتم به كانادا هست و اينكه استفاده از گوشت حلال در همه جا در اين جور ممالك مقدور نيست و يا گوشت حلال هميشه در دسترس نيست يا تازه نيست


۲۱) درکدام آیه یا آیات قرآن مجید «برده داری» مذموم ونکوهیده شمرده شده؟


۲۲) تشخیص مرز امر به معروف برایم دشوار است. میدانم شما معتقید که امر به معروف بیشتر مربوط به مسائل سیاسی و بی تفاوت نبودن نسبت به عملکرد حاکمان است و نمونه عملی آن را در قیام امام حسین میتوان دید. سوال این است که آیا در موارد شخصی افراد نباید هیچ توصیه ای به منظور امربه معروف کرد؟ مثلا آیا من حق دارم به دوستم یا هم اتاقیم و.. توصیه کنم که نماز بخواند یا شراب نخورد و.. با عنوان وظیفه امر به معروف یا خیر؟ البته مسلما برخورد قهری و اجباری با نام امربه معروف مردود است. در تفسیر آیه "و کفی به بذنوب عباده خبیرا" فرمودید، خداوند خودش به گناهان آگاه هست و نیاز نیست شما دخالت کنید!! آیا این در تضاد با امر به معروف نیست؟


۲۳) تکلیف ما بعد از اینکه ۴۵ سال از خدا عمر گرفته ایم و قدم در مسیر شکوهمند تفسیر آیات عظیم الهی از زبان شما ؛ نهاده ایم. با این رساله ها و تقلید از مرجع تقلیدها چیست؟؟ شک بزرگی به جانم افتاده. خواهشمندم سوالم را پاسخ دهید.. تکلیف ما با رساله ها و مراجع تفلیدی که از آنها تا الان تقلید کرده ایم چه می شود؟؟ من بعد از گوش سپردن به تفاسیر سوره های مختلف از زبان استاد بازرگان،، خیلی نگران وضعیت تقلید و رساله در باره ی شخص خودم می باشم


۲۴) میخواستم از استاد بازرگان بخواهم درباره آیاتی از قران که درمورد حجاب هست توضیح و تفسیر کامل را بفرمایند


۲۵) سؤالم در مورد نماز و حجاب هست. اينكه حجاب دقيقا در قرآن در مورد موي سر و اينكه بايد كامل پوشيده باشه گفته يا فقط حيا و پوشيده بودن سينه و لباس هست؟ چون ميگويند كه جلباب در واقع نوعي مقنعه بلند هست. نماز كه رويكرد به خدا هست و فرم اش در قرآن نيامده. پس ميشه نماز به ظاهر مرسوم را ادا نكرد ولي رويكردمون به خدا باشه؟ و يا تا وقتي كيفيت نماز به آن مقدار نرسيده و فقط ظاهر داره و حواس زياد پرت ميشه و سازنده و مفيد نيست، ادا نشه؟


۲۶) در خصوص حرمت دست دادن به نامحرم با تعریفی که از نامحرم در فرهنگ ما وجود دارد تا اونجا که بنده اطلاع دارم این حکم ناشی از وجود چند روایت است. اولا این روایات معتبر و صحیح و قابل اعتنا هستند؟ و دوم اینکه آیا وجود روایات متناقض با روایات مشهوری که دلیل بر حرمت دارند را میشناسید و آنهارا معتبر میدانید؟ آیا بغیر از روایات استدلال عقلی و عرفی در پذیرش این حکم وجود دارد یا خیر؟


۲۷) زمانی فیلسوف فرانسوی از مرحوم بروجردی پرسیده بود: چرا آیین اسلام «شراب» را تحریم کرده است؟ بروجردی گفته بود: امتیاز انسان بر حیوان، داشتن عقل و شعور است و به اجماعِ کارشناسان، شراب «عقل» و شعور انسان را زایل و ذلیل می‌کند و او را هم‌پای اَنعام (چارپایان) قرار می‌دهد. فیلسوف فرانسوی گفته بود: استدلال تان در مورد کلیّت شراب، صحیح و صائب؛ اما نوشیدن یک یا دو قطره شراب یقیناً آسیبی به عقلِ انسان نمی‌زند؛ چرا اسلام این مقدار اندک را هم حرام کرده است؟ مرحوم بروجردی گفته بود: بلی! یک قطره شراب، عقل را زایل نمی‌کند؛ اما ساخت و بافت روحی و تمایلاتِ بشر به گونه‌ای است که اگر اجازۀ نوشیدن یک یا دو قطره به او داده شود، یقنیاً قطرات سوم و چهارم و هشتم و دهم را هم خواهد نوشید و در نهایت، بشکه‌ای مشروب را هم سر خواهد کشید و باز هم منجر به زوال عقل او خواهد شد. ایشان در جواب گفتند ،امروزه تمدن وپیشرفت علوم وتکنولوژی مرهون کفار مشروب خور است نه مسلمانان تنبل وبویژه اعراب مفت خور، آنهایکه شراب نخورده اند در گرو تسبیح وانگشتر مانده اند و نتوانستن که قرص سرما خوردگی برای بشر بسازند که هیچ حتی مسئله از کمر بپایین خودرا هم حل نتوانستند.
وآنهاییکه شراب خوردند با علم شان دنیاره دگرگون نمودند . وحتی مهر رکعت شمار برای مسلمانان ساختند .حالا شما بگویید آنهاییکه نخوردند عقل شان زایل شده ؟یا آنهاییکه خورده‌اند.


۲۸) چرا آیه حجاب فقط تاکید بر زنان پیامبر است؟ آیا واقعا برهمه زنان مسلمان واجب است؟


۲۹) در رابطه با شادی و پای کوبی در عروسی آقای قمشه ای خیلی از موسیقی تعریف کرده تا جایی که سفارش به یاد گیری موسیقی میکنند الان مذهبیون سخت با موسیقی مخالفت میکنند تا جایی که (با سند یا بی سندنمیدانم) حدیث آوردند که حتی وسیله موسیقی داشتن هم حرام است و اینکه شنیدم در عروسی حضرت فاطمه علیها السلام دف و شادی بوده .اگر اون زمان به جز دف چیزی دیگه نبوده که اگر مثلا ویلون بوده از کجا معلوم پیامبر استفاده نمیکرده. ولی الان متاسفانه در یک مجلس شادی مثل عروسی چقدر فاصله بین مذهبیون و نسل جوان و قشر دیگر جامعه میبینیم


۳۰) آيا سپرده گذاري در بانكها (و بانک های ایران) هم از مصاديق ربا كه در قران ذكر شده ميباشد؟


۳۱) لطفا در مورد حج در شرایط کنونی توضیح بفرمایید. آیا سفر به مکه کمک به اقتصاد عربستان نیست؟ علاوه بر ابن یکی از شرایط حج رفتن استطاعت مالی است در چنبن زمانی که زندگی ما به سختی میگذرد و هنوز در فراهم نمودن نیازهای اولیه زندگیمان با مشکل مواجهیم و بدون وامهای بانکی آنهم با بهره های زیاد قادر به پرداخت آن نیستیم، آیا باز هم حج بر ما واجب است؟ مگر نه این است که مسلمان بعد از بازگشت از مکه و حاجی شدن باید در شرایط مالی بهتری نسبت به قبل زندگی کند؟ بنده و همسرم که هر دو فرهنگی هستیم ۱۰ سال پیش برای مکه ثبت نام کرده‌ایم و امسال نوبتمون شده( البته به دلبل عدم استقبال مردم )ولی ما به دلیل عدم امنیت حاجبان ایرانی و همچنین وضعیت مالی نامناسب خودمون نخواستیم که بریم. آیا به نظر شما اگر فیش حجمان را بفروشیم و هزینه تحصیلی فرزندمون رو بدیم از نظر شرع اشکالی داره.


۳۲) آیا از آیات قران حکم سنگسار دریافت میشود باتوجه به اینکه این حکم بصورت صریح نیامده است؟کلا یه توضیحی درباره سنگسار بدین؟


۳۳) منبع غسل کردن به شکل ترتیبی و ارتماسی کجاست ایا الله در قرانش گفته؟ یا روایت است؟ و نظر شخص شما غسل به ان شیوه مرسوم گزیده است یا پاک کردن است؟


۳۴) شما فرموده اید، امر به معروف و نهی از منکر به این نیست که چرا نماز نخواندین و روزه نگرفتین یا بی حجابی و ... ربط ندارد. بیشتر به سرنوشت همه ارتباط دارد. آنچه که می خواهم عرض کنم این است که صحبت شما که ناظر بر ارزشهای پذیرفته عرف جامعه است، قبول دارم. اما در یک جامعه مسلمان یا جامعه با اکثریت مسلمان که در بیشتر آنها مسایل شرعی جزو مسایل عرف به شمار می رود، مثلاً حجاب را قبول دارند یا نماز و روزه را بجای می آورند. در واقع نه فقط شرعاً که عرفاً آنها را قبول دارند، آیا باز هم این مسایل جزو مصادیق امر به معروف و نهی از منکر نیست؟؟


۳۵) به نظر می رسد که مسئولیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر برعهده برخی از امت مسلمان است نه همه مسلمانان. این سوال از آنجاست که می گویند بر هر مسلمانی واجب است که این فریضه را انجام دهد. نظر شما در این مورد چیست؟


۳۶) سوال من در مورد وجوب حجاب موی سر برای یک زن مسلمان در کشوری مثل استرالیاست که پوشش معمولی برای خانم مثلا شلوار و تی شرت گشاد و بلند و آستین دار هم نشانه عفیف بودن هست. می دانم که نوع آیه حجاب در قرآن نوع الگو سازی و فرهنگ سازی است ولی بالاخره آیه و فرمان الهی برای شناخته شدن زن مومن در فضای جامعه است . از طرفی فتوای مرجعی همچون آقای مرحوم قابل در مورد عدم وجوب حجاب موی سر در جایی که حجاب مو دلالت بر بی عفتی ندارد هم مورد توجه است. با توجه به اینکه آقای بارزگان تجربه زندگی در غرب را هم دارند خواهش می کنم ایشان برداشت و جمع بندی خودشون را در مورد وجوب پوشش و حجاب موی سر در کشورهای غربی بفرمایند؟


۳۷) سوال من در خصوص حق طلاق بود آیا در قرآن این حق به مرد داده شده؟ اگر آری چرا؟ اگر نه ریشه این قانون در دادگاههای ایران به کجا برمی گردد؟


۳۸) آیا حق طلاق که در قانون امروز ایران متعلق به مرد است و هرگاه اراده کرد می تواند آنرا اعمال کند مبنای قرآنی دارد؟ اگر زنی نخواهد و واقعا نتواند با مردی زندگی مشترک را ادامه دهد چگونه است که گویند مرد می تواند او را ناشزه کند و تا هفت سال تمام طلاق را به تاخیر بیاندازد؟ آیا این نابرابری واضح نیست؟


۳۹) در تفسیر آیه ۱۲۳ سوره توبه گفتيد دستور به جهاد از جانب خداوند فقط وقتی صادر میشود که حالت دفاعی باشد و فرد تحت ظلم واقع شده باشد، پس حملات گسترده مسلمانان چه در زمان پیامبر و چه بعد از ایشان به کشورهای دیگر برای گسترش اسلام چه دلیل موجهی میتواند داشته باشد؟


۴۰) با توجه به اینکه برابری زن و مرد یکی از حقوق بشر محسوب میشود مساله ارث بردن زنان و مردان و یا شهادت دادن آنان در قرآن متفاوت بیان شده است به چه مفهومی است؟


۴۱) من میخواستم در مورد عادت ماهانه زنانه سوال کنم در قران چیزی بنام اینکه زمانی عادت ماهانه شدید نماز نخوانید وجود نداره پس چرا ما باید نماز نخونیم؟


۴۲) دلیل اینکه موقع نماز خواندن باید چادر به سر کرد چیست.مسلمانهای کشورهای دیگر هم روسری سر میکنن.کلا دلیل حجاب در نماز چیست؟


۴۳) آیا واقعا هنگام اقامه نماز خانوم ها باید عقب تر از آقایون بایستند و به چه دلیل؟


۴۴) در ارتباط با آیه ۵ سوره مائده، اگر بنا است که ذبیحه اهل کتاب هم بر مسلمین حلال باشد، پس چه دلیلی برای وجود اصول ذبح اسلامی وجود دارد؟ آیا به نظر شما این اصول زاده روحانیت است؟ به عبارت دیگر اگر آنچه که اهل کتاب مصرف میکرده و میکنند حلال بود، پس چه نیازی به تعریف شدن اصول جدیدی برای ذبح اسلامی بود؟


۴۵) احکام خرید و نگهداری طلا و شمش از نگاه قران به قصد جلوگیری کردن از کاهش ارزش پول لطف کنین بپرسین؟ با اضافه پولی که بعد از انفاق و کمک به بقیه و مخارج ضروری خودمون برامون میمونه چکار باید کرد؟!یعنی اگر پول رو در حساب نگهداری کنیم مشکلی نیست ولی اگر به طلا و دلار و ..تبدیل کنیم که ارزشش کم نشه اشکال دارد؟


۴۶) من چندسال پیش که نامزد بودم وناخواسته باردارشدم بخاطرعرف بدجامعه وحرف فامیل بچموسقط کردم سه ماهش بود و سال بعد عروسی کردم. من بچه ای رو که با دستای خودم سقط کردم یعنی با عمد رو با چشمام دیدم ازاون روزتا حالا عذاب وجدانی دارم که آرزومیکنم هیچ مادری نداشته باشه توبه کردم اما میدونم که اگر به گذشته برگردم بازهم نمیتونم باحرف ونیش وکنایه وسرکوفت کناربیام وهمون کارشیطانی روتکرارمیکنم ازاین رومیدونم که توبم قبول نیست ازتون خواهش میکنم یه راهی ب من نشون بدین ک عذاب وجدان منونخوره چکارباید بکنم؟ آیا باید دیه بدم؟ ؟``