`   `
`


پرســـش و پاســـخ  درباره

پيامبر و امامان

در اين بخش سؤالاتى كه از طرف شما از طريق ايميل مطرح و پاسخ داده شده است را گردآورى نموده ايم. براى مشاهده پاسخ بر روى سؤال كليك نماييد. پس از مطالعه پاسخ مجددا بر روى سؤال كليك كرده تا بحالت اوّل بازگردد.


۱) بنظر شما امام زمانى وجود دارد يا نه؟ يا اينكه وجود امام زمان بعنوان يك ايده براى نجات است؟


۲) عيسى ابن مريم گفته بود كه پس از او پيامبرى بنام احمد خواهد آمد. چطور نام حضرت رسول محمد است و نه احمد؟


۳) منظور از اولوالامر کیست؟


۴) چرا خداوند در گذشته اینهمه پیغمبر فرستاده ولی در عصر حاضر با اینهمه تغییر و تحولی که در جامعه پیدا شده و بسیاری از قوانین گذشته دیگر نمیتواند صدق پیدا کند فرستاده ای نمیاید؟


۵) از ميان ۱۲۴ هزار پيامبر ميدانم كه ۵ تن از آنان را مهمتر از ديگران شمرديد. آنها كدامند و آيا همه ايشان صاحب كتابند؟


۶) شما در يكى از سخنراني هايتان گفتید كه اولين مذهب توسط حضرت موسى ابلاغ شده و كليميان اولین دینداران ميباشند


۷) آیا آیه ۶۴ سوره نسا دلالت بر شفاعت پیامبر(طلب استغفار پیامبر برای کسانیکه به خود ظلم کرده اند)دارد یا خیر؟ لطفا توضیح دهید وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللّهِ وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوكَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ ل! ;َهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِيمًا ما هيچ پيامبرى را نفرستاديم مگر آنكه به توفيق الهى از او اطاعت كنند و اگر آنان وقتى به خود ستم كرده بودند پيش تو ميامدند و از خدا آمرزش مى‏خواستند و پيامبر [نيز] براى آنان طلب آمرزش مى‏كرد قطعا خدا را توبه ‏پذير مهربان مى‏يافتند


۸) در سوره طه ایه ۲۱ میفرماید :((قال خذها و لا تخف سنعیدها سیرتها الاولی)) چرا خداوند به حضرت موسی میفرمایند:(( نترس))....مگر پیامبر خدا جز از خدا از چیزی یا کسی ترس دارد؟


۹) در داستان لوط پيامبر بخاطر عمل زشت لواط به غير از خانواده لوط همه گرفتار عذاب ميشوند و از بين ميروند در حاليكه جرم همه از طرف مردان بود و ظاهرا گناهي متوجه زن هاي قوم نبود


۱۰) طبق داستان موسي و شبان ونيز آيه ۱۵ قصص؛ موسي فردي بود كه زود از كوره در ميرفت و نيزآدمي عجول بود و عملكردي احساسي داشت (البته اين موضوع را نميدانم كه در موقع دعواي آن دو نفر آيا علت را جويا شده يا نه؟ اما از آيه مزبور اينچنين برداشت مي شود كه سريعاً طرف پيرو خود را گرفته)؛ اين موضوع فكر مرا به خود مشغول كرد كه حضرت موسي چه خصلتي در خود داشته است.  در ضمن اين موضوع ما را به چه خصلتي وراي اين خصلتها رهنمون مي سازد كه او را نسبت به ديگر مردمان برتري داده؟(۱۴۴اعراف)


۱۱) لطفا معانی نام های زیر را برام ارسال کنید: نوح ابراهیم عیسی محمد علی حسن؟


۱۲) چرا هيچكدام از پيامبران به جز حضرت محمد و امامان دچار قتل نشدند و ميان اين همه پيامبر فقط حضرت محمد بدنبال جنگ رفت؟


۱۳) عصاء و يد بيضاء در داستان موسي اشاره به چه مطالبي دارد؟


۱۴) امام علي در كدام قسمت نهج لبلاغه به توصيه پيامبر در مورد اينكه ايشان به امر خلافت بيش از ديگران سزاوارند به شرط اينكه مردم ايشان را بخواهند؟


۱۵) آيا "تخفي في نفسك....." در آيه ۳۷ سوره احزاب به علاقه پيامبر نسبت به زينب قبل از متاركه با زيد اشاره مي كند؟


۱۶) در توضيح كارهاي خود حضرت خضر به حضرت موسي در مورد اول ميگويد من خواستم......در مورد دوم ميگويد ما خواستيم....و در مورد سوم ميگويد خدا خواست ... ممكنست در اينباره توضيح فرمائيد خيلي ممنون خواهم شد؟


۱۷) و خدا گفت ای موسی آن چیست بدست راستت و موسی گفت این عصای من است که برآن تکیه میکنم و خدا گفت بینداز آن را (طه ۱۹ و ۲۰) . و این گونه خداوند از ما میخواهد که بیفکنیم هر آنچه بر آن تکیه زده ایم همه ی قدرتهایی را که ساخته ایم. و از نو بنا کنیم تکیه گاهی را که چون اژدهای موسی قدرتمند خواهد بود آنچه که بنا شود بر توکل از خدا و خدا گفت مترس این بار من با توام ما هر کدام ، کدامین عصا را باید بیاندازیم تا بسازیم عصای واقعی خود را؟. و آن عصا حتی ملتی را نجات خواهد داد.


۱۸) مى‌گويند پيامبر اسلام پس از هجرت از مكه به مدينه مدتى راهزنى ميكرده و به كاروان‌هاى تجارتى قريش شبيخون ميزده است! آيا ممكن است پيامبر راهزنى كند؟


۱۹) در آيه ۱۲۴ سوره بقره ميگويد ابراهيم را پروردگارش امتحان كرد. در اينجا چرا بر خلاف نظريه شما ضمير "ما" را بكار نميبرد؟ آيا ميتوان گفت سرشت ابراهيم متفاوت با ساير انسانها بوده است؟


۲۰) در يكي از سخنرانيهاي جديد خود تعبير زيبايي از اين كلام امام علي داشتيد كه مي گويد اسلام را هچون پوستين وارونه پوشيده اند متاسفانه قسمتي از تعبير شما را فراموش كردم وجه خارجي اسلام را همچون خرس دانسته ايد كه با عث وحشت مي گردد... لطفا مابقي را برايم بنويسيد


۲۱) من میخواستم بدونم ک آیا پیامبر واقعا بی سواد بوده؟ آیه ( اقرا باسمک ....) وقتی نازل شد پیامبر نمیتونست بخونه؟ میگن که اون زمان تعداد انگشت شماری سواد داشتن. پس چطور چندین کاتب وحی وجود داشته مثل ابوبکر و...؟


۲۲) میخواستم نظرتون رو در باب آیه تطهیر و این که از این آیه استنباط میشه که امامان ما شیعیان معصوم از تمام گناهان بودند رو جویا بشم. واقعا این موضوع بعد از شنیدن سخنرانی تحریفات عاشورا و موضوع شیعیان غالی دکتر سروش ذهنم رو بسیاردرگیر کرده. متاسفانه سخنرانی و مطالب دیگران رو هم که دنبال میکنم با ذکر این آیه و پیش فرض عصمت امامان بحثشون رو پیش میبرند. واقعا ممنون میشم نظرتون رو در این باب بیان کنید و این که از لفظ رجس در این آیه چطور استنباط عصمت از تمام گناهان میشه. مطالب سایت و آرشیو مطالب بسیار جامع و گسترده است و پیدا کردن این موضوع در آرشیو سایت بسیار زمان بر خواهد بود. ممنون میشم اگر قبلا در این باب جناب دکتر سخنرانی یا مقاله ای نوشته باشن، عنوانش رو اعلام کنید


۲۳) با توجه به آیات میفرمایند باید دین رو از قران گرفت و از پیامبر .قران پیامبر را نیز معرفی کرده .پس تکلیف احادیث که سیره پیامبر را بیان میکنند چی میشه. چطور به آنها اعتماد کرد و آیا امت اسلام به احادیث نیاز دارد؟


۲۴) در سوره مریم(س)،از حضرت مریم به عنوان خواهر هارون یاد شده است. در حالیکه هارون برادر حضرت موسی(ع) است ومن در این مورد، تمامی اناجیل را بررسی کرده ام و چیزی دستگیرم نشده است.


۲۵) وجود امام زمان از نظر قران چیست و واژه غیبت و قیام از نظر قران چه جایگاهی دارد؟


۲۶) شما درتفاسیر قرآن کلمه رسول و نبی را اینطور تفسیر کريد که نبی (پیامبر) مبعوث شده از جانب خداوند است و در عین حال رسول است یعنی وحی را به مردم میرساند . الزاما هر رسولی نبی نیست و اشاره به حواریون زمان حضرت عیسی می کنند سئوال من این است که چرا در تشهد میگوئیم اشهد ان الاالله الاالله و اشهد ان محمد رسول الله آیا این به این معنی هست که محمد(ص) نبی نبوده؟!! رسول بوده؟! در ابتدایی ترین اظهار مسلمانی باید میگفتیم اشهد ان الاالله الا الله و اشهد ان محمد نبی الله


۲۷) در تفسیر آیه ۱۲۴ بقره ، گفته‌ايد که ابراهیم(ع) مأمور به تبلیغ هیچ قومی نبوده‌اند در حاليكه در آیه ۴ سوره ممتحنه ، آمده است : و الذین معه کسانی که همراه او بودند! منظور از امامت ابراهیم(ع) در آیه ۱۲۴ بقره چیست ؟ و آیا مقام معنوی امام علی(ع) از حضرت موسی و عیسی بالاتره است؟ آیا منظور پیروان ابراهیم(ع) نیست!؟آیا منظور پیروان ابراهیم نیست ؟؟


۲۸) یکی از مسایلی که موجب شبهه تاریخی برای برخی از افراد شده است، مسأله تخریب بتهای مکه (به گواه تاریخ ۳۶۰ بت) پس از فتح مکه است. به نیکی می دانیم که پیامبر اکرم ص روز فتح مکه را روز مرحمه و عفو عمومی اعلام کرد. آیا تخریب بتها مانند تحریم شراب پس از ۲۳ سال بعثت، با آگاهی مسلمانان بوده است؟ به ویژه پیامبر اسلام ص و حضرت علی ع نیز در این امر نقش داشته اند.


۲۹) از صحبت شما اينطور برداشت نمودم كه پيامبران با كسب توانايى‌ها و ويژگى‌هاى منحصر بفردى، گيرنده ى پيام‌هاى الهى شده‌اند. سوال اينست كه آيا قبل از كسب اين ويژگى‌ها، منتخب و برگزيده‌ى خداوند بوده‌اند و اراده الهى برآن بوده كه در اين مسير قرار گرفته، آبديده شوند تا شايستگى رسالت را بيابند، يا اينكه با سعى خود، به آن جايگاه و نقطه‌اى رسيده‌اند كه بعداً بنا بر قابليت، برگزيده شده‌اند؟.


۳۰) درمورد آیه سی وپنج سوره مبارکه مائده هدف از وسیله در این آیه چی هست؟ همون توسل هست و یا خیر؟


۳۱) نظر شما در مورد محرم و عزاداری چیه، موردتایید ایشون هست یا نه؟


۳۲) در مورد غذايي كه نذر مي شود براي امامان آيا خوردن اين غذا با توجه به شفيع قرار دادن اين اشخاص حلال است؟ در جامعه بعضي از افراد مي گويند غذايي كه مثلا در روز عاشور براي امام حسين داده مي شود مانند هدايايي است كه براي بتان داده مي شد سوال را از اين جهت مطرح كردم كه براي خود و ديگران رفع شبه شود


۳۳) چرا در ترجمه قران گاها می فرمایید امام علی گفتند یا هر امامی زیرا در قران گفته بعد پیامبران بر انسانها حجت نیست دین اسلام است دین فرقه ندارد از مشرکان نباشید ایا الله دلیل آشکار آورده پس چرا بدترین مخلوق الله شویم و جاودانه در جهنم باشیم و هرانچه الله نگفته را به الله نسبت دهیم؟


۳۴) آيا در قرآن بصراحت از فوت و اينكه عيسى مسيح مثل ساير انسانها از دنيا رفته، ياد شده است؟ بارى از زبان ذاكر نائيك دانشمند مسلمان هندى شنيدم كه مى گفت: حضرت عيسى نمرده و دو باره بعنوان فردى عادى و از جمله امت رسول الله مى‌آيد.


۳۵) ازدواج های متعدد پيامبر اسلام که البته گفته میشود (یا شاید توجیه میشود) که هریک با هدف خاصی و با توجه به مقتضیات آن زمان صورت گرفته و آن زنان میانسال و بیوه بوده‌اند وحتی ازدواج های ایشان با کنیزان (بعد از آزاد کردنشان) با هدف نشان دادن این موضوع بوده است که کنیز هم به عنوان یک زن حق ازدواج دارد و... حتی اگر دلایل و توجیحات ازدواج‌های شخص پیامبر را بپذیریم، موضوع مجوز داشتن چهار همسر در اسلام را چگونه میتوان تفسیر نمود هرچند که در ادامه آن آیه شریفه این مجوز را منوط به برقراری عدالت میان همه زنان نموده است... اما چرا باید چنین آیه‌ای نازل شود که بعد برای اجرا شدنش شرط (البته که شرط محال) گذاشته شود؟


۳۶) در ماجرای کشتار بنی قریظه، آیا صرف خیانت عده‌ای به مفاد یک قرارداد و نافرمانی و سرکشی آنها، آيا میتوان كل قبيله را سر برید؟


۳۷) شنیدم امامان نمیتوانند شفیع باشند و غالبا معجزه خواستن از آنان عقلانی نیست و به آیه ی ۱۰۶ سوره ی انعام استناد کرديد.... میخواستم بپرسم که پس بعضی معجزات در حرم این بزرگواران اتفاق می‌افتد که در تحقیق و پرس‌جویی که بنده انجام داده‌ام متوجه شدم که عمدتا حقیقت دارند در این باره اگر می‌شود توضیحی بدهید که چگونه این معجزات اتفاق می‌افتد؟


۳۸) اگر امکان دارد در ارتباط با عصمت و مصون بودن پیامبران و امامان توضیح دهید. آیا واقعا آنها از نظر تکوینی لغزش و گناهی مرتکب نمی‌شدند!؟``